Lublin – najciekawsze miejsca i atrakcje

Lublin z całą pewnością jest miastem wyjątkowym. Rozwija się niezwykle prężnie i pojawia się w nim coraz więcej firm i inicjatyw biznesowych. To z kolei wpływa na wzrost zatrudnienia, w tym także wśród pracowników, którzy do miasta przyjeżdżają na krótszy bądź dłuższy czas. Lublin z całą pewnością jest także miastem, w którym trudno o nudę. Pytanie zatem: co w Lublinie można robić po pracy? W tym tekście opisane zostały najciekawsze atrakcje tego miasta warte zwiedzenia w czasie wolnym.

Zabytki architektoniczne

Lublin jest miastem z bogatą i piękną kartą w historii. W zasadzie przez cały czas istnienia funkcjonował jako poważny ośrodek miejski. Toteż aż do dziś przetrwało wiele cennych zabytków z przekroju wielu epok. Głównie gromadzą się one w ramach dzielnic Stare Miasto oraz Śródmieście. Które z nich szczególnie warto zobaczyć, będąc w Lublinie?

Zamek Lubelski

Urokliwie położony, w samym sercu miasta. Podobnie jak sam Lublin, ma bardzo bogatą, ale także i smutną historię. Ze względu na świetny stan, w jakim się zachował, jest uważany za jeden z najcenniejszych polskich zabytków. Piękna fasada i ogromny dziedziniec to walory, które sprawiają, że jest to pierwsze miejsce, które warto zobaczyć w Lublinie. Dodatkowo w skład kompleksu zamkowego wchodzą: zabytkowy donżon, Kaplica Trójcy Świętej, dawne więzienie niemieckie i komunistyczne.

Pozostałości po
niegdysiejszych fortyfikacjach miejskich

Nieodzowny element spaceru po zabytkowym Śródmieściu. Szczególnie warto zwiedzić fragment murów obronnych, który kończy się piękną Basztą Gotycką. Jedną z największych atrakcji Lublina jest z pewnością Brama Krakowska. To jego wizytówka, niegdyś stojąca na straży Starego Miasta, a obecnie obowiązkowy punkt zwiedzania czy spacerów mieszkańców. Łączy urokliwy deptak na Krakowskim Przedmieściu z zabudowaniami miejskiej starówki, w tym z pięknym rynkiem.

RYNEK

W jego centralnym punkcie stoi kolejna zabytkowa perełka-Trybunał Koronny zwany Starym Ratuszem. Dookoła natomiast aż roi się od klimatycznych knajpek, restauracji czy kawiarni. Ulokowane są one w piwnicach bądź w pięknych kamienicach okalających rynek.

RYNEK

W jego centralnym punkcie stoi kolejna zabytkowa perełka-Trybunał Koronny zwany Starym Ratuszem. Dookoła natomiast aż roi się od klimatycznych knajpek, restauracji czy kawiarni. Ulokowane są one w piwnicach bądź w pięknych kamienicach okalających rynek.

Kolejną zabytkową bramą w stylu gotyckim, datowaną na XIV wiek jest Brama Grodzka. Ona z kolei jest swoistym łącznikiem Starego Miasta z Placem Zamkowym.

Brama Rybna pochodząca pierwotnie z wieku XV- niestety, oryginał został zniszczony w trakcie II wojny światowej, lecz została odbudowana po zakończeniu działań zbrojnych.

KLASZTORY I KOŚCIOŁY

W Lublinie z pewnością też warto zwiedzić zespoły kościelne, czy klasztorne takie jak: zespół klasztorny jezuitów (z archikatedrą pod wezwaniem św. Jana, kolegium jezuickim, oraz Wieżą Trynitarską- największym punktem widokowym w mieście); zespół klasztorny Dominikanów; zespół dawnego kościoła farnego (z zachowanymi do dziś fundamentami kościoła św. Michała- niestety już nieistniejącego a prawdopodobnie pierwszego murowanego kościoła we wschodniej Polsce, dom mansjonarski oraz plebania), zespół kościoła św. Wojciecha (w jego skład wchodzą kościół św. Wojciecha oraz szpital św. Łazarza), zespół klasztorny jezuitów (kościół św. Piotra Apostoła oraz jezuicki klasztor).

ZABUDOWANIA HISTORYCZNE

Będąc w Lublinie, koniecznie trzeba zobaczyć piękne pałace: biskupi, konsystorski, Jabłonowskich- Sapiehów, Czartoryskich, Lubomirskich. W Śródmieściu znajduje się także tzw. Nowy Rynek, plac Litewski czy Łokietka, Ogród Saski i licznie sytuowane piękne kamienice. Z pewnością wartą zobaczenia ozdobą Lublina są przepiękne hotele: Grand Hotel Lublinianka, czy Hotel Europa. W Lublinie oczywiście pisała się także i smutna historia. Warto zwiedzić miejsca pamięci takie jak muzeum dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

Lublin jest miastem tętniącym życiem. Ze względu na jego szybki rozwój, istotną pozycję akademicką oraz liczną rzeszę turystów odbywa się tutaj także wiele wydarzeń kulturalnych. Te, na które szczególnie polecamy się wybrać to: Carnaval Sztukmistrzów, Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, Jarmark Jagielloński, czy Europejski Festiwal Smaku. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i któraś z wymienionych ciekawych atrakcji Lublina przypadnie mu do gustu.